Spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska oddała do użytku nowoczesny budynek strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Szprotawie w powiecie żagańskim w Województwie Lubuskim. Inwestorem była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu. Obiekt stanął na działce o powierzchni 9020 mkw.

     Powierzchnia zabudowy wyniosła 1594 mkw. Strażnica składa się z dwóch budynków: dwukondygnacyjnego biurowo-socjalno-magazynowego oraz z jednokondygnacyjnej hali garażowej na 12 wozów bojowych. Hala ma stanowiska przelotowe, w tym jedno jest z kanałem naprawczym i myjnią. Część dwukondygnacyjną w kształcie litery „L” zaprojektowano według zasady „forma podąża za funkcją”. Jest ona połączona jest z halą garażową. Zastosowano prostą formę przestrzenno-funkcjonalną i równie prosty układ konstrukcyjny. Zapewnia to racjonalne rozplanowanie funkcjonalne budynku zgodne z potrzebami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

     „Komendzie Powiatowej PSP w Żaganiu oddaliśmy do użytku obiekt wyjątkowo nowoczesny” – mówi Tomasz Skowroński, dyrektor regionalny Moris Polska. „Oddaliśmy go w terminie, a odbiory były bezusterkowe. Traktuję to jako uznanie dla naszej niełatwej w tym przypadku pracy. Obok zawirowań na rynku budowlanym spowodowanym pandemią, także obok wynikającej z tego nierytmiczności dostaw urządzeń zagranicznych, musieliśmy zmierzyć się również z realizacją projektu, który zawierał niestandardowe rozwiązania wymagające certyfikowania w trakcie budowy, a to zawsze w istotny sposób opóźnia roboty” – dodaje Tomasz Skowroński.

     Hala garażowa strażnicy pokryta jest płytami warstwowymi o bardzo wysokich współczynnikach izolacyjności, jakie obowiązują już od stycznia bieżącego roku. „Hala ta jest niezwykle energooszczędna i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza wyniesie z tego duże korzyści” – relacjonuje Piotr Królikiewicz, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska. I dodaje – „W kategorii obiektów użyteczności publicznej unikatowa jest w tej strażnicy skala rozwiązań z zakresu teletechniki i teleinformatyki. Olbrzymią ilością rozwiązań funkcjonalnych steruje się tutaj zdalnie. Obiekt ten z powodzeniem można nazywać czymś z pogranicza tzw. budynków inteligentnych. De facto zarządza nim jednostka nadrzędna PSP w Żaganiu i to ona na przykład może zdalnie otwierać i zamykać bramę wjazdową na działkę, otwierać i zamykać drzwi hali garażowej dla poszczególnych wozów bojowych itp.”.  


Prasa:

Eurobuild CEE
Remiza strażacka zdalnie sterowana

Forum Samorządowe
W Szprotawie oddano do użytku wyjątkową strażnicę

Urbanity.pl
Strażnica Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej X 
UE