Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska zakończyła w Wiśle realizację inwestycji w formule „projektuj i buduj”. Polegała ona na rewitalizacji parku kąpielowego zbudowanego w 1932 roku i utrzymanego w stylistyce modernistycznej. Inwestorem była spółka samorządowa Baseny Wisła. Przed realizacją projektu w miejscu inwestycji znajdował się zdewastowany zespół basenów otwartych, wieża do skoków do wody, kort tenisowy, zabytkowa kawiarnia z roku 1934 i małe pawilony służące jako kasy, sklep i szatnia.

     Ze względu na postępującą degradację obiektu został on zamknięty w roku 2011. Reprezentujący stronę inwestorską Jakub Stasiewicz, prezes spółki Baseny Wisła powiedział: „Chcieliśmy, żeby to miejsce stało się sercem Wisły – sportowym, kulturalnym i towarzyskim”. Zrewitalizowany obiekt przewidziano dla 600 osób, przy czym obecnie w warunkach pandemii czasowo liczba ta zredukowana jest o połowę.

     „Cały proces projektowy odbywał się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków” – mówi Tomasz Chmiel, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska. „Z powodu złego stanu technicznego nie udało się uratować jedynie przedwojennej wieży do skoków do wody nad basenem sportowym. Są jednak duże szanse na budowę nowej wieży do skoków o parametrach i lokalizacji zbliżonych do jej historycznej poprzedniczki. Przygotowaliśmy jej projekt budowlany autorstwa architekta Zenona Zapaśnika i mamy pozwolenie na jej budowę. Zbudowaliśmy fundament pod nową wieżę i gdy tylko samorząd Wisły znajdzie środki finansowe na jej budowę być może zleci jej wykonanie. Projekt nowej wieży – poza konserwatorem zabytków – był dodatkowo konsultowany z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego” – dodaje Tomasz Chmiel.

     Obowiązkiem generalnego wykonawcy było przywrócenie parkowi kąpielowemu walorów funkcjonalnych, estetycznych i historycznych wraz z likwidacją elementów wtórnych lokowanych w tym obiekcie od lat 70. ubiegłego wieku. W ramach projektu Moris Polska zbudował dwa baseny – rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci i sportowy z przegłębieniem 4,5 m dla przyszłej wieży do skoków do wody. Oba baseny są połączone drewnianym molo. Basenom – w tym ze sztuczną falą – towarzyszą zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych. Ponadto powstał budynek wielofunkcyjny, w którym będzie można organizować różnego rodzaju imprezy. Będzie mógł służyć jako kawiarnia, natomiast na dachu uruchomione będzie kino plenerowe dla około 200 osób. Oprócz tego powstał budynek administracyjny i oddzielna część rekreacyjna z boiskami do siatkówki plażowej.

     Realizację inwestycji podsumowuje Wojciech Marasik, dyrektor ds. projektów Moris Polska: „W całym projekcie staraliśmy się jak najściślej oddać ducha modernizmu okresu międzywojennego i zostało to zatwierdzone przez służby konserwatorskie. Pieczołowicie dbaliśmy o zachowanie oryginalnej zieleni na terenie budowy, dlatego m.in. cztery piękne stare dęby przylegające do budynku wielofunkcyjnego były pod naszą szczególną opieką. Cały obiekt jest przez nas silnie nasycony technologiami z zakresu tzw. inteligentnego budownictwa, stąd oficjalna nazwa tego projektu funkcjonująca u strony zamawiającej to »Inteligentne Baseny – rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle«. Wdrożyliśmy więc elektroniczne rozwiązania zarówno ułatwiające zarządzanie obiektem i przepływem gości, jak też ich bezpieczeństwem. Jak we wszystkich obiektach pływackich budowanych przez naszą firmę szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo dzieci. Ich wodny plac zabaw ma głębokość 22 cm, a jego dno stanowi specjalna wykładzina antypoślizgowa. Dzięki pompom ciepła gwarantujemy w basenach temperaturę wody 28°. Park kąpielowy bardzo atrakcyjnie prezentuje się także o zmierzchu. Zapewniliśmy mu profesjonalne różnokolorowe oświetlenie iluminacyjne, jakie stosuje się w obiektach koncertowych i innych placówkach kultury”.

  

Źródło:

Property Design
Park kąpielowy z lat 30. XX wieku zyskał drugie życie

Budowa.org
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle

Budownictwo.org
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle

Nieruchomości.biz
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle

ABC Nieruchomości
Moris Polska oddał do użytku park kąpielowy w Wiśle

Eurobuild CEE
Można się kąpać w Wiśle

Urbanity.pl
Otwarto zmodernizowany park kąpielowy z 1932 roku w Wiśle

Basenprof – Portal Branży Basenowej
Moris Polska oddaje do użytku park kąpielowy w Wiśle

Gazeta Wyborcza – Bielsko Biała
Beskidy czekały na taki obiekt od lat. Otwierają nowoczesne baseny ze zjeżdżalniami

Dziennik Zachodni
Kąpielisko w Wiśle wreszcie otwarte! Jest znakomite. Ma dwa baseny z podgrzewaną wodą, zjeżdżalnię i plac zabaw

Radio Bielsko
Baseny w Wiśle, nad rzeką Wisłą, gotowe!

 X 
UE