Spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska z siedzibą w Warszawie przekazała Urzędowi Dzielnicowemu Ursynów m.st. Warszawy Dzielnicowe Centrum Kultury zbudowane przy ulicy Indiry Gandhi tuż przy stacji metra Imielin. Wartość kontraktu wyniosła 36,1 mln zł brutto. Obiekt zaprojektował nieżyjący już ceniony architekt Wojciech Kakowski – wykładowca Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i założyciel Pracowni Obsługi Inwestorów Pro-Invest.

Czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze 26,3 tys. m³ stanął łącznie na trzech działkach i osiągnął powierzchnię zabudowy 2029 mkw. przy powierzchni całkowitej 6087 mkw. Centrum zaplanowano jako ośrodek wystawiania widowisk artystycznych, koncertów, spektakli, spotkań kulturalnych, wystaw oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych, których celem będzie rozwój zainteresowań kulturalnych, intelektualnych, naukowych, manualnych i ruchowych.

Dzielnicowe Centrum Kultury zostało zbudowane w terminie i zgodnie z warunkami umowy. Oznacza to w tym przypadku, iż obiekt jest w stu procentach gotowy pod względem budowlanym i że część wnętrz jest oddana „pod klucz”, inna natomiast część także jest gotowa, niemniej przedmiotem odrębnych przetargów będzie jej wyposażenie. Dotyczy to m.in. głównej sali widowiskowej.

Proces budowy komentuje prezes Moris Polska Maurycy Bryła: „Z realizacji tej wynosimy dużą satysfakcję, ponieważ oddajemy mieszkańcom Ursynowa obiekt bardzo nowoczesny, o nietuzinkowej architekturze i z kilkoma bardzo rzadkimi rozwiązaniami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż realizacja tej inwestycji byłaby skomplikowana organizacyjnie, a wraz z tym niosłaby straty finansowe, gdyby nie idealna współpraca między nami a Urzędem Dzielnicy Ursynów.  Tylko dzięki olbrzymiemu wzajemnemu zaufaniu i zrozumieniu między nami, iż projekt wymagał wielu zmian – z przyczyn obiektywnych, niezależnych od ludzi, a od innych czynników – było nam dane przekazać władzy samorządowej obiekt z zastosowaniem najnowszych technologii i innych rozwiązań technicznych”.

Projekt Dzielnicowego Centrum Kultury Ursynów powstał znacznie wcześniej przed jego realizacją. Z całkowicie obiektywnych przyczyn budżetowych jednostki samorządowej nie mógł być realizowany tuż po jego opracowaniu, lecz dekadę później. W tym czasie nastąpiła wymiana generacyjna wielu różnych technologii i materiałów budowlanych oraz innych rozwiązań i urządzeń technicznych. Władze dzielnicy Ursynów wykazały się dużym profesjonalizmem i zrozumieniem, iż projekt w jego wersji oryginalnej, znacząco zdezaktualizowanej, będzie musiał podlegać wielu zmianom.

Komentuje dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Przemysław Podsiadło: „Realizacja projektu budowlanego nie przystającego do współczesnych technologii, materiałów i przepisów jest bardzo trudna, ale wypracowaliśmy z Urzędem Dzielnicy Ursynów znakomity system współpracy. Dzięki obustronnemu zaufaniu nasza kadra inżynierska stała się doradcą inwestora w kwestii tego, jak projekt należy szybko urealnić i doprowadzić go do stanu wykonalności w ramach obowiązującego prawa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć technicznych. Ze względu na stały, bardzo dynamiczny rozwój technologii budowlanych jest regułą, iż tego typu obiekty kultury oddaje się do użytku na bazie rozwiązań nieco wyprzedzających aktualny czas, aby w chwili oddawania obiektu do użytku był on nowoczesny”.

Z dobrej współpracy między Moris Polska a Urzędem Dzielnicy skorzystają jej mieszkańcy. Korekty wnoszone do projektu bazowego będą bowiem dla nich bardzo odczuwalne. Tak na przykład w konstrukcji sali wielofunkcyjnej i widowiskowej w Dzielnicowym Centrum Kultury na Ursynowie zastosowano wielkogabarytowe płyty z betonu sprężonego, co nadało salom niczym niezakłóconą przestrzeń. Estetyki architektury wewnętrznej dopełniają różne przeszklenia i niezmiernie rzadko spotykane szklane schody włącznie z nastopnicami ze szkła.

Unikatowa jest także elewacja wentylowana 3D. W stolicy jest zaledwie kilka budynków z tego typu elewacją. Jest ona pełna skosów, wychyleń od pionu, jest jak symbolika pogiętej kartki papieru. Jej wykonanie było najbardziej precyzyjną i czasochłonną częścią budowy. Każda płyta HPL w tej elewacji ma niepowtarzalną geometrię i wymiary. Nic w związku z tym nie było cięte w zakładzie produkcyjnym, lecz było indywidualnie cięte i dopasowywane na budowie z dokładnością milimetrową.

 

Prasa:

Generalni Wykonawcy
Powstało Dzielnicowe Centrum Kultury Ursynów. Moris Polska
https://generalniwykonawcy.pl/powstalo-dzielnicowe-centrum-kultury-ursynow-moris-polska/

Property Design
Projekt tego budynku na Ursynowie powstał dekadę temu. Teraz został zrealizowany
https://www.propertydesign.pl/architektura/104/projekt_tego_budynku_na_ursynowie_powstal_dekade_temu_teraz_zostal_zrealizowany,30832.html

Rzeczpospolita
Centrum kultury na Ursynowie gotowe
https://www.rp.pl/Budowa-i-remont/308279947-Centrum-kultury-na-Ursynowie-gotowe.html

Eurobuild CEE
Nowa kultura na Ursynowie
https://eurobuildcee.com/news/45948-nowa-kultura-na-ursynowie

Nowa Warszawa
Powstało Dzielnicowe Centrum Kultury Ursynów
https://nowawarszawa.pl/powstalo-dzielnicowe-centrum-kultury-ursynow/

Warszawa Nasze Miasto
Dzielnicowe Centrum Kultury Ursynów już gotowe
https://warszawa.naszemiasto.pl/dzielnicowe-centrum-kultury-ursynow-juz-gotowe-nowoczesny/ar/c1-7869927

Halo Ursynów
Zobacz nowe centrum kultury od środka. Robi wrażenie?
https://www.haloursynow.pl/artykuly/zobacz-nowe-centrum-kultury-od-srodka-robi-wrazenie,15480.htm

Urbanity.pl
Powstało Dzielnicowe Centrum Kultury Ursynów
https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/powstalo-dzielnicowe-centrum-kultury-ursynow,w18800

Kompas Inwestycji
Nowe Centrum Kultury na Ursynowie
https://www.kompasinwestycji.pl/aktualnosci/nowe-centrum-kultury-na-ursynowie-15284

Projekt Inwestor
Warszawa: Firma Moris Polska zakończyła realizację na Ursynowie
https://projektinwestor.pl/aktualnosc/warszawa-firma-moris-polska-zakonczyla-realizacje-na-ursynowie

Murator Plus
Warszawski Ursynów ma Dzielnicowe Centrum Kultury
https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/warszawski-ursynow-ma-dzielnicowe-centrum-kultury-aa-Lwf1-KSjJ-wTyh.html

Architektura Info
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie w Warszawie
https://architektura.info/architektura/polska_i_swiat/dzielnicowe_centrum_kultury_na_ursynowie_w_warszawie

7 Sky News
Centrum kultury na Ursynowie gotowe
http://7skynews.pl/news/582/4986/Centrum_kultury_na_Ursynowie_gotowe.html

 

E-teatr.pl
Warszawa. Moris Polska przekazuje Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie
https://www.e-teatr.pl/warszawa-moris-polska-przekazuje-dzielnicowe-centrum-kultury-na-ursynowie-2446

 

 X 
UE